Na obsah stránky

Polemika o semantice

Aleš Roubíček | | # permalink

Nedávno se na Well Done (http://hulan.info/…rsus-realita) diskutovalo, zda je semanticky lepší řadit komentáře do DIVů nebo do OL-LI číslovaného seznamu. Podle mě, je to ale plácání do vody…

HTML, potažmo XHTML, není jazyk vytvořený k tvoření webových aplikací, nýbrž k formátování (logickému členění) textu a jeho provázání pomocí hypertextových odkazů. To že se časem nabalily k HTML formuláře, aplety a jiné objekty je smutná realita. Pokud ale někdo chce tvrdit že jeho webová aplikace je semanticky v pořádku (né-li nejlepší na webu), neberu ho vážně pokud je to celé čistě v XHTML. Na takové věci se mají používat XForms, RDF, a další vhodnější XML aplikace.

Jenže žijeme v divné době, kdy toto nechápou ani výrobci prohlížečů  (na těch záleží nejvíce), ani někteří rádoby prorokové a guruové internetu. Ale až jednou budou tyto doporučení fungovat v praxi, můžeme se začít o nějaké sémantice bavit.

Dnes ale mame jiné možnosti:

  1. Dělat po „staru“ a nedávat najevo nějakou svoji pochybnou dokonalost
  2. Napsat si vlastní semanticky lepsi XML aplikace a ty pak používat spolu s XHTML 1.1 a CSS, s tím že asi budou problémy ve straších prohlížečích (IE6 je taky starej prohlížeč)
  3. Bod č. 1 + Testovat a učit se nové metody, až příjde čas budou se hodit a kdo dřív příjde, ten dřív mele…

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.