Na obsah stránky

Bezpečnější brouzdání

Aleš Roubíček | | # permalink

Dnes vám poradím, jak zbezpečnit brouzdání po stránkách Internetu, kde na vás čekají nejrůznější bezpečnostní nástrahy. Předem upozorňuji, že provedené změny v systému děláte na vlastní nebezpečí.

Pokud používáte systém Windows 2000 nebo XP a brouzdáte Internetem v uživatelské roli Administrátor, zakládáte si na pěkný malér, neboť všechny aplikace mají přístup do systémových složek a registrů, kde je systém nejzranitelnější. Já vám přináším řešení, kterým můžete omezit práva vybraným aplikacím.

Nejprve si vytvořte soubor prava.reg a do něho vložte následující řádky:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Safer\CodeIdentifiers]
"Levels"=dword:00020000

Uložte ho a potom ho spusťte – zanesete tím novou položku do registrů. Tato položka vám umožní omezit práva některých aplikací. V dalším kroku si spusťte Místní zásady zabezpečení (najdete ho v ‚Ovládací panely > Nástroje pro správu‘).

Zde si otevřete složku Zásady omezení softwaru a v ní Další pravidla. Nyní klepněte na menu Akce a vyberte Nové pravidlo cesty. Nyní se vám otevře dialog, kde si vyberete soubor kterému chcete omezit oprávnění (např. ‚C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox­.exe‘) a Úroveň zabezpečení nastavíte na Běžný uživatel – tato položka přibyla po aplikaci souboru prava.reg.

Osobně doporučuji snížit takto práva všem aplikacím, které přistupují na Internet a mohou přijímat škodlivý software. Na tomto místě můžete také některé aplikace úplně zakázat. Stačí nastavit úroveň zabezpečení na Nepovoleno a milá aplikace pouze vyhodí chybovou hlášku a konec.

Na závěr ještě návod, jak vše vrátit. Postup je stejný, jen úroveň oprávnění nastavíte na Bez omezení. Toť vše přátelé.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.