Na obsah stránky

Windows Vista

Aleš Roubíček | | # permalink

Microsoft konečně oznámil komerční název jeho Longhornu, příštího operačního systému z dílny Microsoftu. Byla oznámena i data vydání beta verzí a kandidátů na vydání. První beta verze vyjde 3. srpna tohoto roku a měla by přinést hlavně nové prvky pro programátory, souhrnně nazývané WinFX. Je to managed framevork, který by měl nahradit Win32, i když toto by mělo být zachováno.

Důležitou částí WinFX bude Indigo, zajišťující volání distribuovaných služeb, které staví na standardech WS-xxx, WSDL a SOAP z dílny W3C. To by mělo zajistit, že v brzké budoucnosti se nebudou aplikace instalovat do počítače, ale budete používat logiku, která je někde na nějaké adrese napsaná v nějakém jazyku běžícím na nějaké platformě… Doufám, že se podpora pro Webové služby dostane (na úrovni systémového API) i do dalších operačních systémů.

Další důležitou částí je Avalon. Jedná se o API, díky kterému si můžete libovolně hrát s GUI. Popis GUI je ve formátu MS XAML, takže distribuce budoucích aplikací na váš počítač bude zprostředkována pomocí XML a protokolů, které jeho přenos podporují, především HTTP.

Tohle jsou základní stavební kameny nového systému, na které se nejvíc těším, protože to je problematika, která mě hodně zajímá a ve které se snažím získat co nejvíc zkušeností. V brzké době, bych se měl stát členem mini teamu, ve kterém budeme řešit dotazování do Foxovských databází z jedné stránky. Databáze je decentralizovaná a navíc není přístupná z venku, ale pouze přes VPN. Jedním z řešení, na kterém budu dělat, je dotazování pomocí XML webových služeb.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.