Na obsah stránky

Proč používám Netscape 8

Aleš Roubíček | | # permalink

Na mém počítačí je naistalovaných spousta prohlížečů, ale pouze jeden má tu čest být mým hlavním. Je jím Nescape Browser 8. Dlouho jsem před tím používal Firebirda a potom Firefoxe, byl jsem s nimi spokojený, ale vadila mi jedna věc – některé stránky byly nepřístupné nebo nefunkční. Proto jsem musel občas otevírat Internet Explorer (IE), hlavně při chození do banky.

Když se objevily zprávy o tom, že nová verze Netscape (NS) bude postavená na Firefoxu a že bude mít přepínání enginů, nadchlo mě to a těšil jsem se na release jako malé dítě. Hned, jak oficiálně vyšel, jsem ho naistaloval…

Chvíli jsem ho používal, ale zase jsem se vrátil zpět k Firefoxu. Pak jsem musel zformátovat disk a při nové instalaci systému jsem se rozhodl, že dám Netscapu druhou šanci a myslím že jsem udělal dobře, jsem nad míru spokojený.

Co se mi na NS8 tak líbí?

V první řadě je to používání dvou zobrazovacích jader – Gecko a Trident – mezi kterými si můžu libovolně přepínat a nastavovat pro jednotlivé servery, jaké jádro použít s tím, že si to NS pamatuje. Dále je to vychytaný systém ověřování bezpečnostních úrovní stránek, který ve Firefoxu chybí a v IE není tak dotažený. NS si ověřuje důvěryhodnost stránek u serverů jako je eTrust nebo VerySign, nebo si úroveň zabezpečení můžete, zase pro jednotlivé sity, nastavit ručně.

Oproti Firefoxu má NS ve výchozí instalaci mnohem lepší podporu pro prohlížení stránek v záložkách, má integrovaný ICQ klient, má integrovanou podporu pro GMail a jiné používané e-mailové služby, má pro mě přítulnější a kompaktnější prostředí.

Velkou nevýhodou, oproti Firefoxu, je zatim nedostatečné množství nabízených rozšíření, ale po čase jsem zjistil, že je zase tolik nepotřebuju, jediné co mi chybělo byly MouseGestures a ty mi v poslední verzi fungují bez problémů. Oni se totiž některé extensions pro Firefox dají přemluvit k tomu, aby se tvářili, že jsou pro NS8 a ve výsledku i fungují.

Jak na to?

Postup je jednoduchý. Z Mozilla Upadate si stáhnete rozšíření, které se vám líbí (Udělejte to přes pravé tlačítko volbou Save Target As…). Potom si rozšíření otevřete pomocí ZIP a v něm upravíte soubor install.rdf a to následovně:

 1. Musíte změnit ID cílové aplikace
 2. Musíte změnit podporovanou verzi

Výsledná část kódu po editaci bude třeba vypadat následovně:

...
<em:targetApplication>
  <rdf:Description>
    <em:id>{3db10fab-e461-4c80-8b97-957ad5f8ea47}</em:id>
    <em:minVersion>8.0.1</em:minVersion>
    <em:maxVersion>8.0.4</em:maxVersion>
  </rdf:Description>
</em:targetApplication>
...

Výsledek uložíme a pokusíme se ho Netscapu vnutit. Otevřete si okno Extensions a naše rozšíření do něj přetáhneme. Potom NS restartujeme. Voalá. Ovšem je velice provděpodobné, že ho nepříjme. Pak je nutné nefunkční rozšíření odebrat, opět v okně Extensions. Pokud se k němu nedostanete, je nutné spustit NS v safe modu a pak to půjde. Z toho vyplívá, že to děláte na vlastní nebezpečí a já nenesu žádnou vinu na tom, co se vám může stát.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

 • Načítají se data…

Přeposláno dál

 • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno