Na obsah stránky

Microsoft Expression

Aleš Roubíček | | # permalink

Microsoft připravuje novou sadu grafických nástrojů. Nástroje budou postaveny na Windows Presentation Foundation a budou vstupovat na bitevní pole, kde je již nyní „tvrdá konkurence.“ Vlastně zas tak horké to není, protože Adobe koupilo Macromedii, čímž se konkurenční boj značně scvrknul :)

Prvním z rodiny je produkt s kódovým označením Acrylic Graphic Designer. Tento produkt se chce poměřovat s Photoshopem a jemu podobnými nástroji. S tímto programem mám i osobní zkušenosti, protože mám nainstalovanou jednu z betaverzí (build 684). Samozřejmě podporuje práci ve vrstvách a vrstvy rozlišuje na bitmapové a vektorové. Prostředí programu je klasické s plovoucími nástrojovými lištami a nabídkami vlastností. Pro mě, uživatele Fireworksů, toto chování moc nevyhovuje, ale člověk si na něj po chvilce práce zvykne a za čas mu i přijde intuitivní :) Tento nástroj je tedy určen pro předtiskovou přípravu a pro přípravu grafiky pro web – tady osobně nedám dopustit na Fireworks.

Druhým členem nové rodiny je produkt s kódovým označením Sparkle Interactive Designer. Tento produkt se pro změnu staví do závodu na startovní čáře vedle Flashe. Uživatelské prostředí vychází z Acryliku s nutnými rozšířeními pro tvorbu animované grafiky. Samozřejmě bude Sparkl umět importovat věci z Acryliku.

Třetím produktem je, podle mě, pecka, která nemá obdoby a pokud se Microsoft opravdu povede, co slibuje, bude tu nástroj, po kterém musí zatoužit snad každý webdesignér. Jedná se o produkt s označením Quartz Web Designer. Tento nástroj slibuje intuitivní práci s CSS ve WISIWIG režimu, včetně pozicování, nastavování marginů a paddingů. Výstupem by měl být kód splňující normy W3C. S CSS to ale nekončí! Wed Designer by měl plně podporovat XML a pravděpodobně, by v něm měly jít jednoduše generovat XSD schémata a XSL transformace, ale tady si nejsem moc jistý, jestli jsem špatně nepochopil ukázkový materiál. Třešničkou na dortu je codeless DataBinding a podpora ASP.NET 2.

Nová produktová řada na mě působí celkem uceleně a pokrývá potřeby současných webdesignérů. Osobně se těším na produkt s označením Quartz

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.