Na obsah stránky

Novinky ve světě ASP.NET

Aleš Roubíček | | # permalink

V poslední době vychází řada nových projektů z rukou tvůrců ASP.NET. V první řadě je to bezesporu revoluční framework Atlas o kterém jsem již psal a psát ještě budu. Jak jsem již psal, březnové CTP bylo uvolněno s go-live licencí, to umožňuje používat Atlas na produkčních serverech. Budoucí CTPčka budou s touto licencí vypouštěny rovněž. Aby nedošlo k mílce, doplním, že Atlas neni závislý na ASP.NET, ikdyž je pro něj primárně vyvíjen, a jeho výhody mohou využívat i třeba PHPkáři nebo i „statici“. Atlas je čistě klientská záležitost – teda až na zdroje dat samozřejmě. Data jsou přijímána ve formátech XML nebo JSON.

V příštím měsíci by měl být uvolněn první balíček ASP.NET serverověklien­tských prvků postavených na Atlasu (kaskádové dropdownlisty, drag panely, sbalovací panely ap.). Určitě takové komponenty pomohou k usnadnění vývoje interaktivních webových aplikací.

Tak a na závěr si dáme pauzu od skvělého Atlasu a podívame se na mé oblíbené téma kvalita výstupu ASP.NET. Vývojáří slibují, že již brzy vydají balíček Adaptérů i se zdrojovými kódy, které převádějí výstup na CSS strukturální kód. Dodám, že na Adaptérech je postaven celý adaptivní rendering ASP.NET, takže ke změně výstupu bude potřeba jen knihovna s Adaptéry a upravené soubory *.browser. Opravena by měla být většina dnes „nepoužitelných kontrolů“, které jsou layoutovány pomocí tabulek. To je myslím cool, ale mohlo to být rovnou. Ale zase tu budeme mít ukázku zajímavých programátorských postupů. Více o adaptérech najdete na stránce s tutoriály k ASP.NET a taky u Borka.

Zdroj: Weblog Scotta Guthrie

PS: vývoj neni jen šedá nuda

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.