Na obsah stránky

Začínáme s Atlasem 2a

Aleš Roubíček | | # permalink

Možná si říkáte, proč jsem zvolil tak divný nadpis. Odpověď je nasnadě, tento článek není slibovaným třetím dílem s praktickou ukázkou použití Atlasu, ale spíše praktickým doplněním předchozích dvou dílů o linky na zajímavé věci ohledně Atlasu. Omlouvám se tedy, že nyní neuvedu slibovaný kód, o který samozřejmě nepřijdete – ale vyžaduje delší přípravu – a snad vám budou následující řádky dostatečnou útěchou…

Začnu horkou novinkou. Právě byla uvolněna sada Atlasích komponent, které by měly usnadnit práci ASP.NET vývojářům v obvyklých AJAXových scénářích. Můžete si je i přímo vyzkoušet online. Sada obsahuje následující komponenty:

CascadingDropDown
Kaskádní DropDown listy, klasický scénář použití AJAXu.
CollaspiblePanel
Sbalovací panely, opět častá věc u různých boxíků.
ConfirmButton
Extender, který při aplikaci na některý z Buttonů vyžaduje potvrzení provedení akce.
DragPanel
Extender, který udělá ze zvoleného boxu, box volně přemisťovatelný po stránce. Zatím netuším jaký je rozdíl mezi DragDropExtenderem ze základního balíčku, ale pravděpodobně bude navíc podporovat součinnost jinými komponentami z AtlasToolkitu.
HoverMenu
Popup okýnko s mnohem větší flexibilitou než HoverBehavior na klientské straně, viz ukázka
PopupControl
Další popup, tentokrát určený k trochu jiným scénářům, viz ukázka
ReorderList
Prvek svázaný s daty, který umožňuje reorganizaci pomocí přetahování.
TextBoxWatermark
Něco podobného, jako mám v hledacím políčku. Do TextBoxu se vyplní předepsaný text např. „Hledaný text“ a po kliknutí do políčka zmizí.
ToggleButton
Extender, který změní klasický CheckBox na obrázkový.

V toolkitu najdete jak ukázky předpřipraveného kódu k okamžitému použití tak i klasickou SDK dokumentaci. To by bylo k žhavé novince zvané AtlasToolkit a nyní bych se chtěl zaměřit na nástroje, které nám ulehčí práci při vývoji AJAXových aplikací, Atlas nevyjímaje.

Nástroje

V první řadě je to kvalitní vývojové prostředí, já doporučuji volně stažitelný Visual WebDeveloper, který je určen pro vývoj ASP.NET 2.0 aplikací, ale je vhodný i pro vývoj v Atlasu, sice ještě značně pokulhává Intellisense při vývoji JavaScriptu – což mi přijde logické vzhledem k silné netypovosti tohoto jazyka – i při editaci XML-Scriptu – tady zase uvažuji o napsání vlastního schématu, který by měl Intellisence generovat. No vývojáři slibujou, že v nové verzi „Orcas“ bude plná podpora vývoje v Atlasu, tak uvidíme.

Nejdůležitějším nástrojem je samotný Atlas, který se po instalaci integruje do Visual WebDeveloperu v podobě šablony nového projektu.

Další dobrou pomůckou jsou JS Utils přidávající do JavaScriptu možnosti kompilace. Balíček obsahuje dva nástroje JSX2JS a JSA2JS. JSX je tzv. Extended JScript – umožňuje v kódu používat direktivy preprocesoru vhodné pro ladění kódu i s možností odlišování prohlížeče, JSA je JScript Assembly a ta umožňuje navíc includovat další JS a JSX soubory, po kompilaci dojde ke spojení souborů do jednoho a komprimaci přebytečných bílých znaků. Celé se to dá pomocí HttpModulu zaintegrovat do runtime ASP.NET a provádět JIT kompilaci. Samozřejmě kompilaci nepravou.

Pokud používáte MSIE, bude pro vás nepostradatelný Web Developer Hepler, který přidá do prohlížeče možnosti debugování JS kódu, logování provozu na HTTP, DOM inspektor, informace o stránce, requesty a návraty dat apod. Pokud ladíte ASP.NET na localhostu podporuje WDH traceování, prohlížení ViewState a mnoho dalšího. Hodně užitečné. Další pomůckou je Developer Toolbar, z dílny vývojářů MSIE.

Pokud používáte Firefox, tak něco podobného umí FireBug a WebDeveloper Toolbar.

Pokud používáte Operu, máte asi smůlu, doufám, že jen zatím, Opera není v Atlasu podporovaná.

Pokud používáte Safari, nevím, co bych vám doporučil, nikdy jsem neměl možnost tento prohlížeč vyzkoušet, ale je podporovaný v Atlasu, takže, zde by neměl být problém ;)

Webcasty

Dnes je tato forma prezentace velice populární a v Microsoftu nezaostávají :)

  • Nikhil Kothari – Představení platformy Atlas a její vize EXE
  • Scott Guthrie – Ukázka vývoje ToDo listu WMV
  • Jonathan Hawkins – Přednáška o Atlasu s diváckými dotazy WMV

Ukázky kódu z MIX 06

MIX 06 byla konference věnovaná webovému vývoji z pohledu Microsoftu. Krom uvedeni Beta2 verze Internet Exploreru 7 zde byla vypuštěna March CTP Atlasu a Atlasu samotnému bylo věnováno hodně prostoru. Zde některé z přednášek a zdrojových kódů:

  • Nikhil Kothari ZIP
  • Brad Abrams a Rick Spencer ZIP
  • Shanku Niyogi ZIP
  • Jonathan Hawkins ZIP

Doufám, že vám tento článek pomohl najít vhodné nástroje k vývoji v Atlasu, či přinesl zajímavé informace ohledně vývoje samotného. Příště se už opravdu pustíme do praktické ukázky a jak už jsem naznačoval minule, mělo by jít o RSS čtečku.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.