Na obsah stránky

ASP.NET AJAX Extensions beta 1

Aleš Roubíček | | # permalink

Dnes byla po dlouhé odmlce vypuštěna další verze ‚Atlas‘ Frameworku, tentokráté již pod komerčním názvem a ve fázi beta testování. Co se vše změnilo?

Krom názvu tedy doznal framework značných změn. Prvně byl framework rozdělen na Core a Preview část. Core obsahuje nejdůležitější jádro frameworku (JSON, Class Library, Compatibility layer apod.) a jeho velikost se podařilo stlačit na přibližně 20 KiB (GZip komprese), což je velice dobrá zpráva, konečně se Atlas stává použitelným i v reálném světě :) Preview balíček obsahuje spoustu dalších věcí, které byly součástí předchozích verzí a budou nadále vyvíjeny s možností zařazení do Core po jejich dostatečné stabilizaci a otestování kompatibility. ControlToolkit zůstává a byl opět rozšířen o další nové Extendery.

Krom struktury projektu došlo i na technologické změny. Tou nejdůležitější změnou je přechod z closures na prototypování. Tím doznal framework i značného výkonostního nárůstů, protože prototypy obecně spotřebovávají mnohem méně paměti. Vývojáři si od prototypování slibují také snadnější vývoj a podporu pro Intellisenee v ‚Orcas‘ studiu. Podlě náznaků to vypadá, že Intellisense poběží díky metadatům v JavaScriptu (obdoba Atributů v C#). Nechme se překvapit.

Co se týče serverové části tzv. ASP.NET 2.0 AJAX Extensions, tak všechny controly mají nyní prefix asp namísto atlas a od příští verze dotnet frameworku budou i jeho integrální součástí. AJAX Extensions také nahrazují stávající Validátory, které byly přepsány nad MS AJAX Library. Snad budou fungovat mnohem lépe než ty stávající.

Osobně jsem ještě velice zajímavě vypadající novinky nezkoušel, ale snad se brzy naskytne ta možnost :)

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.