Na obsah stránky

Nová éra klientského programování

Aleš Roubíček | | # permalink

Ještě jsem se ani pořádně neohřál ve studených vodách JavaScriptu a přichází mi vysvobození! Microsoft konečně vypustil novou verzi CLR, která je součástí plug-inu Silverlight (dříve známý pod kódovým označením „WPF/E“). Co je na tom tak vysvobozujícího?

Microsoft vzal CLR 2.0, trochu ho přepracoval, přibyla nová vrstva DLR, která ulehčuje portaci dynamických jazyků (Python, Ruby, ECMA Script, VB Script) na platformu dotnet. K CLR přibalil základní knihovny .net frameworku, potažmo jejich podmnožinu, a zabalil to do plug-in o velikosti 4,5 MiB, který funguje v prohlížečích IE, Firefox a Safari a zanedlouho přibyde i podpora pro Operu. Pokud jste četli pozorně určitě jste si všimli Safari, ano tento plug-in funguje i na OS X! Odteď můžeme tedy psát klientské „skripty“ v C#, VB.NET nebo třeba v IronPythonu. Brzy by měla přijít i podpora IronRuby, ECMA Scriptu 3.0 a VBx (VB Script).

Silverlight umožňuje psát graficky zajímavé, interaktivní aplikace, které jsou součástí HTML stránky, stylem na který jste zvyklí při psaní serversidu nebo WPF. Můžete také použít stávající assembly i na klientovi, bez nutnosti rekompilace.

Otázkou zůstává, zda-li se Silverlight dokáže prosadit na trhu, kde už vládne Flash/Flex…

Související

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

  • Načítají se data…

Přeposláno dál

  • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno