Na obsah stránky

MonoRail – Instalace

Aleš Roubíček | | # permalink

Na jednu zásadní věc jsem v prvním díle zapomněl – tedy spíš jsem s ní počítal, ale nakonec jsem jí nedal prostor – a tou je instalace.

Existují, přinejmenším, tři možné způsoby získání MonoRailu, potažmo celého projektu Castle. Buďto si stáhnete instalátor (aktuálně verze RC2 RC3, která vyšla někdy koncem minulého roku koncem září), nebo využijete služeb build serveru a stáhnete si poslední stabilní build vývojové verze. Třetí možností je získat aktuální zdrojové kódy ze Subversion a celý projekt sestavit s NAntem.

Instalátor je klasický balíček MSI, který za vás udělá špinavou práci:

  • Nahraje všechny potřebné soubory na disk,
  • Zaregistruje potřebné knihovny do GAC,
  • Zaregistruje na lokálním IIS příponu .rails pro ISAPI filtr ASP.NET,
  • Přidá dva nové projekty (MonoRail a ActiveRecord) a průvodce do Visual Studia (2003, 2005 SP1).

Nevýhodou tohoto řešení, je neaktuálnost celého kompletu, na druhou stranu je výhodou, že nám zamete cestičku a můžeme rovnou vyvíjet.

Z build serveru si můžete stáhnout aktuální stabilní verzi knihoven v ZIP balíčku. Je to mužnost oba postupy zkombinovat, ale možná se vyplatí používat prozatím RC2 verzi a počkat si na verzi RC3, která by již brzy měla spatřit světlo světa.

Update

14 dní po vydání toho článku spatřila světlo světa RC3 verze Castle, takže některé výše zmíněné věty ztratili na aktuálnosti. :)

Založení projektu

Předpokládám, že jsme si Castle nainstalovali pomoci MSI balíčku. Máme Visual Studio 2005 ve verzi Standard a vyšší s nainstalovaným WebApplication projektem nebo SP1. Dáme vytvořit nový projekt a zobrazí se nám obrazovka podobná té následující:

Nový projekt

Červeně označené jsou nově přidané projekty

  1. Knihovna s podporou persistence pomocí ActiveRecord
  2. Webová aplikace MonoRail

Pro začátek si vystačíme pouze s MonoRail projektem, protože i ten má podporu pro ActiveRecord a tak můžeme model později přesunout do samostatné knihovny. Takže dáme vytvořit nový MonoRail projekt. Spustí se nám jednoduchý průvodce, který nám přednastaví projekt podle našich potřeb.

V prvním kroku si vybereme, který View Engine chceme používat (samozřejmě jde změnit později v konfiguraci), jestli chceme zapnout integraci s Windsor kontejnerem a jestli zapnout podporu pro routing.

Ve druhém kroku se nás průvodce zeptá, jestli chceme vytvořit také testovací projekt (NUnit s podporou pro testování MonoRail). Samozřejmě chceme :) Průvodce nám vytvoří základní strukturu projektu podobnou následujícímu obrázku.

Struktura projektu

V takovéto kostře si můžete vyzkoušet ukázky z předešlých dílů, snad by měly fungovat…

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.