Na obsah stránky

Mikroformáty - Důvod proč používat XHTML

Aleš Roubíček | | # permalink

Minulý týden jsme si prodiskutovali pár mýtů na téma HTML vs. XHTML. Zjistili jsme, že v HTML 4 jsou hodnoty atributů id a class citlivé na velikost písmen (přinejmenším v CSS a JavaScriptu). Shodli jsme se na tom, že DTD je přežitek, a že za spoustou mýtů stojí prasata, která jsou podvědomě spojována s HTML.

Dneska si povíme o jedné věci, která nám možná přidá na hodnotě XHTML a tou jsou mikroformáty.

Mikroformáty

Mikroformáty jsou sémanticky obohacené části XHTML kódu. Ačkoli se pro jejich definovaná využívá atributů (class, rel, rev…), které jsou samozřejmě definovány v HTML, k získávání jejich cenných dat se obecně využívá XML parserů. Proto je lepší mít stránky v dobře sestaveném XHTML, než v plně validním HTML – samozřejmě pokud chcete mikroformáty využívat. Ale proč by ne.

Uživáme v praxi

Když se podíváte do pravého sloupce (možná je až dole), na první pohled tam nenajdete nic zajímavého, vlastně kecám. Hned nahoře jsou moje kontaktní údaje, k jejich definici jsem použil mikroformátu hCard, který slouží k popisu vizitkových dat a je kompatibilní se standardním formátem vCard.

O kousek niž je další box s titulem Kolegové a kamarádi, není to nic jiného než blogroll s odkazy na mé kolegy, kamarády a další dobré lidi :). Při jeho tvorbě jsem použil špetku mikroformátu zvaného XFN. Tento slouží k definici meziblogových vztahů.

Mezi těmito boxy je jiný, tako co žádný mikroformát nepoužívá, ale informuje o tom, že stále hledám nějakého šikovného kolegu, co umí dobře C# a chtěl by se mnou spolupracovat na Atlasu firem a s ním spojených interních systémech. Práce je to opravdu zajímavá, rozšíříš si obzory a navíc možnost pracovat s tak milými a sympatickými lidmi…

S čím na ně?

Jo k praktickému využití mikroformátů ještě schází podpora v prohlížečích. Do odnoží firefoxu se dá doinstalovat nástroj Operator, který je určitě dobrým pomocníkem při vývoji a je propojen na některé služby, které s MF umí pracovat. Nativní podpora pro mikroformáty je slibována ve Firefoxu 3 a Internet Exploreru 8 (znamená to, že bude konečně umět XHTML?). Dále se po internetu válej nějaký skripty, které slouží k transformaci na jiné formáty, CSSka pro zvýrazňování mikroformátů ve stránce a tak.

Tagy: Microformats, XHTML

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

  • Načítají se data…

Přeposláno dál

  • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno