Na obsah stránky

Pár postřehů k nové HP

Aleš Roubíček | | # permalink

O tom, že jsem spustil novýho rarouše na net, jste se mohli dočíst minule. Teď ještě pár postřehů s odstupem času…

Hledání

Jednou z plánovaných funkcí je hledání. Používám kustomizované Live Search. Stačí mi přidat jen malý formulář, ale zatím se mi nechce. Vždyť většina návštěvníků má stejně prohlížeč s hledacím políčkem a může si snadno přidat můj plugin.

Styly

Wow, napsal jsem to celý ve standard modu s CSS 2.1 selektorama a vůbec jsem to nikterak neladil a funguje to všude stejně – pokud to teda umí CSS 2.1… ;) Pak jsem kolegovi diktoval adresu a najednou se ubjevila nějaká žumpa, heh bylo to v IE6. Je to hnus velebnosti, ale upravovat to nebudu.

Hlavní sloupec

Lukáš Mačí mi jako reakci na mou novou homepage sdělil:

na muj vkus je docela potlacenej ten hlavni sloupek

No netušil jsem, kterej hlavní sloupec myslí, já totiž žádnej sloupec za hlavní nepovažuju. Proto maj oba obsahový boxy přidělenou stejnou část obrazovky.

Agregace

Pro načítání většiny dat na HP je použita agregace z různých kanálů – proto je ta stránka taková sociální. Celý kód pro načítání všech boxů je asi na 10 řádek a dost z toho zabíra metoda pro načtení feedu. :) Všechno je to úžasně jednoduché, díky novému 3.5 frameworku.

Novinkou v 3.5 je totiž nový namespace System.ServiceModel.Syndication, který obsahuje abstrahovaný model nad RSS 2.0 a Atom 1.0. Pro oba formáty lze použít pouze jednu třídu SyndicationFeed, s níž jde práce jak po másle. Načtení feedu pak vypadá asi následovně:

private static SyndicationFeed GetFeed(string feedUrl) {
 var reader = XmlReader.Create(feedUrl);
 var feed = SyndicationFeed.Load(reader);
 return feed;
}

Naštěstí jsou zdroje, ze kterých čerpám, wellformed a validní. Jak si tahle třída poradí s prasokódem fakt netuším a ani jsem to nezkoušel.

Nejvíc jsem se zapotil u načítání galerií z picasy, protože jsem chtěl čerpat data z Media RSS Extensions. Původně jsem napsal asi 20 řádkový strašidelný kód, který načítal pouze adresu náhledového obrázku a stejně nefungoval. Postupně jsem se však přibližoval k cíli a nakonec jsem skončil u celkem elegantní konstrukce:

private static string GetThumbnailUrl(SyndicationItem item) {
 var reader = item.ElementExtensions[0].GetReader();
 var group = XElement.ReadFrom(reader) as XElement;

 var url = group.
  Element(XName.Get("thumbnail", "http://search.yahoo.com/mrss/")).
  Attribute(XName.Get("url")).Value;

 return url;
}

Na závěr

Nakonec jsem se rozhodl, že i na agregovanou HP nasadím Texy!. Zatim tam není, ale důvody pro ni jsou jasné: z twittru nechoděj URL jako odkazy, typografický pravidla nejsou vůbec nikde. Takže k tomu bude Texy! dobrá. Možná mě to donutí napsat tu novou Texy-WS a patřičného providera pro Texy.net. Ale možná taky ne!

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.