Na obsah stránky

WebCamp za námi

Aleš Roubíček | | # permalink

Poslední dva dny jsem strávil na konferenci pro webové tvůrce pořádané Vilémem Málkem a Jakubem Vránou. Jaké to tam bylo a o co jste pravděpodobně přišli?

WebCampu jsem věděl už před pár týdny. Nezaujal mě ani tak program, jako někteří přednášející. Už nějakou dobu jsme měl potřebu se setkat s Davidem Grudlem (všimněte si, není Grundl a ani DGX) a Borkem Bernardem. Vzhledem k tomu, že oba na této konferenci měli přednášet a navíc v Dejvicích, byla to jedinečná příležitost. :)

Psal jsem Borkovi, ať se mi večer ozve, že bych s nimi zašel „na jedno.“ Pak mi v úterý přišel mejl od Honzy Biena, že je pozvaný u může si vzít hosta, ať tedy jdu s ním. No měl jsem zrovna dovolenou a pohyboval jsem se v Praze – tak jsem souhlasil.

Den první – webový vývoj

První den byl věnován webovému vývoj a to především v PHP. Na konec jsem na konferenci našel několik i pro mne zajímavých témat. Na začátku bylo téma o podpoře PHP v produktech Microsoftu (o tom jak rozběhat PHP 5 v IIS na Vistě jsem už psal). Přednáška o budoucnosti PHP byla spíše zábavnou (alespoň z mého C# pohledu). Jakub ať se nezlobí, ale jeho generátor administračních rozhranní se mi vůbec nelíbil. ;)

Borek pak prezentoval celkem ze široka, jaké možnosti pro webové vývojáře dnes existují. Jako serverou alternativu prezentoval ASP.NET (v Dynamic Data měl admina stejně rychle hotového jako Jakub, navíc vč. doménových objektů). U RIA se Borek zmínil o Silverlightu 2 a Flexu. Dále o možnosti psát na serveru klientským způsobem a trendu sbližování technologií pro tvorbu tenkých klientů (browser, plugin, Java/.net, native). Pak jsme šli na pivo do Budvarky.

Vrátili jsme se až na závěrečnou část přednášky Tomáše Petříčka, která byla o Phalangeru v Silverlightu. Myslím, že ta dost přítomných vývojářů zaujala, alespoň podle pozdějších reakcí v hospodě. Na konec byl zlatý hřeb večera – přednáška DGXDavidaTexy! (z pohledu programátora).

Nakonec jsme se přesunuli o patro níž, kde je i hospoda. Tam jsme nakonec s Davidem a Štěpánem stvrdli až do tří nebo tak nějak. :D

Den druhý – budoucnost a přístupnost webu

Ráno jsme přišli dost zničení (po třech a půl hodinách spánku) a zachytili jsme začátek přednášky Davida Špinarapravidlech přístupnosti pro weby státní správy. Následovala další přednáška o snaze o bezbariérový Seznam a další o tom jakým způsobem používají web handicapovaní uživatelé a praktickou ukázkou hlasové čtečky.

V odpoledním bloku vystoupil Chamurappi a představil svůj český validátor. Patrick Zandl měl velice zajímavou přednášku o Stream.cz a na závěr vystoupil Martin Hassman s tématem HTML5.

Všechno to byla zajímavá témata, ale díky únavě z předchozího dne, to mohlo vypadat, že mě to nezajímá, opakem byla pravda. Návštěvnost konference asi neodpovídala představám pořadatelů, ale možná to bylo i tím, že se o ní málo mluvilo – já jsem jí zaregistroval, díky službě W3B – nebo dosti vysoké ceně. Snad bude mít příští akce větší komerční úspěch.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.