Na obsah stránky

Mikroformáty v hledání Yahoo

Aleš Roubíček | | # permalink

Dnes se podíváme na jedno z praktických užití mikroformátů – sémantické hledání. Možná jste si už položili otázku, k čemu vlastně ty mikroformáty jsou dobré. Ok, mají přidávat nějakou sémantiku do dokumentu, u hCard je přínos zřejmý, ale co dál? Jednou z možností jak využít sémanticky obohacené dokumenty je bohatší hledání.

Aktivace modulů

Yahoo Search nedávno přišlo s takzvaným uživatelsky upravitelným hledáním. Registrovaný uživatel si může do hledání přidat sémantické moduly, které upraví interpretaci výsledků. V základu jsou však aktivní pouze tři moduly upravující výsledky z Flickeru, Videa a Yahoo Travel. Zbylé si uživatel musí aktivovat sám. Jak na to?

  1. Přejděte na stránku s výsledky.
  2. Rozbalte nabídku Customize
  3. Vyberte Browse Gallery
  4. Zaškrtněte si třeba LinkedIn a stiskněte Add
  5. Pak tlačítko Add zmáčkněte ještě jendou
  6. A pak zmáčkněte tlačítko Save

No nyní už můžete využívat sémanticky bohatší výsledky z LinkedIn ve výsledcích hedání. Aktivace modulů není to, zrovna procházka růžovým sadem, Yahoo by mělo trochu zapracovat na použitelnosti. Ale ve výsledku to funguje a to je hlavní.

Jak to vypadá v praxi

V základu tedy máte generické výsledky fulltextu.

generický výsledek hledání

Po aktivaci sémantického modulu LinkedIn, se struktura výsledku změní .

sémantický výsledek hledání

Po aktivaci sémantického modulu Last.fm vypadá výsledek interpreta následovně.

sémantický výsledek hledání

Zatím je to jedna z prvních vlaštovek, tuším, že mikroformáty používá v hledání i Technorati, ale každý jiným způsobem. Google má něco podobného pro Youtube a obrázky. V Live Search jsem nic podobného nepostřehl… Pro mě osobně je zajímavé sledovat vývoj na tomto poli a jsem zvědavý, jakých implementací se dočkáme dále.

Související

Tagy: ,

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.