Na obsah stránky

Komponenty a nástroje od DevExpress zdarma

Aleš Roubíček | | # permalink

Firma DevExpress je známá vývojem vizuálních komponent – v poslední době zejména pro dotnet, ale dříve také např. pro VCL nebo Delphi. Další jejich aktivitou jsou nástroje pro zvýšení produktivity práce CodeRush a Refactor! Pro, což jsou plug-iny do Visual Studia. No a nedávno došlo k uvolnění bezplatné sady komponent a express verze nástrojů.

Vizuální komponenty pro ASP.NET

Balíček bezplatných komponent obsahuje 21 kusů, jako tag cloud, menu, stránkovač, záložky, rss čtečku nebo callback panel. Určitě jsou mnohé z nich užitečné. :) Integrují se do toolboxu VS 2005 i 2008. Stáh­nout si je můžete zdarma po vyplnění registrace (jméno a e-mailová adresa).

Nástroje pro zvýšení produktivity

Pokud jste viděli videa o VS 2010, možná jste si všimli, že bude podporovat spoustu pěkných code snippets, příkazy pro generování kódu přes smart tagy apod. Tohle a mnohem víc umí už léta CodeRush. A DevExpress nyní přišli Xpress verzí, která přináší zdarma vybrané funkce zdarma. Je to třeba:

inteligentní vkládání ze schránky
když napíšete sadu fieldů a zkopírujete ji a pak vložíte do konstruktru, automaticky se vytvoří inicializace těchto fieldů,
navigace po referencích
kurzorem najedete do názvu proměnné a pomocí klávesy TAB přeskakujete po všech jejích výskytech,
generování kódu
to se hodí při TDD stylu práce, kdy napíšete test pro neexistující třídy a metody a necháte si je přes smart tag vygenerovat,
inteligentní selekce
numerickou klávesou + se označí nejbližší logická jednotka, a opakovaným stiskem třeba celý řádek, potom blok a tak dále, hodí se to třeba při psaní LINQ dotazů, které pak třeba chcete vložit do závorky a zavolat třeba metodu Take nebo ToList. Zmáčknete třikrát + a pak ( a celý LINQ dotaz je ozávorkovaný.

Krom výše zmiňované funkcionality CodeRush jsou přibaleny i některé skvělé refaktoringy z Refactor! Pro. Z těch zajímavějších vyberu třeba konverzi delegáta na lambda výraz, vytvoření lokální proměnné z označeného kusu kódu, komprimace na samo implementující property, převod ternárního operátoru na if a zase zpátky, přesun typu do samostatného souboru a další užitečné refactoringy.

Závěr

Osobně jsem spokojeným vlastníkem plné verze CodeRush a Refactor! Pro a používám spoustu dalších vychytávek, které v bezplatné verzi nejsou, ale i tak může být velice zajímavá, protože spousta věcí je velice návykových, a když je to zadarmo…

No prostě doporučuju minimálně alespoň vyzkoušet.

Poznamka: Vzhledem k licenční politice Microsoftu, nefunguje CodeRush Xpress v Express edicích Visual Studia. Pro jejich použití potřebujete alespoň Standard verzi.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

  • Načítají se data…

Přeposláno dál

  • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno