Na obsah stránky

Vracet List je špatné

Aleš Roubíček | | # permalink

Přinejmenším na veřejnosti. Mnohdy se v různých APIs můžete setkat s tím, že různé objekty veřejně vystavují metody/vlasnosti, které mají návratový typ List<T>, v lepším případě IList<T>. Krásná ukázka nerozvážného návrhu.

Proč je špatné vracet List<T>

Když vracíte List<T>, znamená to, že říkáte všechno o vnitřní implementaci a zavíráte si vrátka pro její možnou změnu. Generický List sice neni nerozšiřitelný (sealed), ale ani nebyl při návrhu moc k rozšiřování zamýšlen. Navíc tim porušujute jeden ze základních principů OOP – a to zapouzdření. Dále tim umožňujete konzumentovi vaši kolekci přímo měnit.

Ukázka naivního/lenošného přístupu

Pro ukázku mějme třídu reprezentující uživatele User, kterému můžeme přiřadit uživatelské role Role. Naivní přístup:

public class User {
 public List<Role> Roles { get; private set; }
}

public class UserConsumerCode {
 public void SomeMethod {
  var user = new User();
  user.Roles.Add(Role.Admin);

  // ...

  user.Roles.Remove(Role.Reviewer);

  // ...

  var isAdmin = user.Roles.Contains(Role.Admin);
 }
}

Jak vidíte, klient má nad kolekcí rolí uživatele plnou moc. Může si přidávat, odebírat, přetřizovat jak se mu zlíbí. A my nemáme nejmenší šanci tyto celkem důležité operace jakkoli ovlivnit, nebo u nich vědět. Kdybychom změnili typ kolekce Roles na IList<Role>, tak sice můžeme změnit vnitřní implementaci a místo List<T> použít třeba LinkedList<T>, ale stále zveřejňujeme příliš mnoho. Jedinou výhodou tohoto řešení je, že jsme nemuseli napsat moc kódu a máme hodně funkcionality.

Jak zlepšit náš kód?

Rovnou přeskočím použití ICollection<T>, a přejdeme k tomu, jak by to mělo vypadat. Zachováme si zapouzdření, uzavřeme se vůči nechtěné manipulaci z vnějšku a otevřeme se snadným vnitřním změnám a rozšiřitelnosti (Open/closed principle).

public class User {
 private readonly ICollection<Role> _roles;

 public User() {
  _roles = new List<Role>();
 }

 public IEnumerable<Role> Roles {
  get { return _roles.ToArray(); }
 }

 public void AddRole(Role role) {
  _roles.Add(role);
 }

 public void RemoveRole(Role role) {
  _role.Remove(role);
 }

 public bool IsInRole(Role role) {
  return _roles.Contains(role);
 }
}

Pěkně jsme obohatili a zpřehlednili naše API (zápis user.IsInRole(Role.Admin) říká mnohem více, než user.Roles.Contains(Role.Admin), navíc neporušuje Demeterův zákon), skryli jsme implementační detaily a zároveň nechali otevřená vrátka pro snadnou výměnu vnitřní implementace… Dalším krokem by měly být kontrakty manipulačních metod, aby byly bezpečné. Dále pak můžeme přidat vyvolávání událostí, abychom o manipulaci věděli. Míst pro rozšíření je tu spousta.

Hloupá otázka na závěr

„Ale, jak teď zjistim, kolik rolí má uživatel přiřazených, když IEnumerable nemá vlastnost Count ani Length?“ using System.Linq; ;)

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

 • Načítají se data…

Přeposláno dál

 • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno