Na obsah stránky

Odsazování kódu a bloky

Aleš Roubíček | | # permalink

Konečně jsem se dostal k tomu, abych si otevřel knihu Co programátory ve škole neučí. Hezky shrnuje žalostný stav našeho školství s ohledem na přípravu budoucích vývojářů. Dále zanáší pravidla pro psaní přehlednějšího kódu. S mnoha pravidly, které autor zanáší, musím plně souhlasit. K některým mám výhrady a jedno bych teď chtěl doplnit.

Pravidlo sedmé

Kód musí obsahovat dostatek volných řádek oddělujících od sebe krátké logické celky.

Tohle pravidlo mi mluví z duše. Sám se vypořádávám s kódem kolegy, který o „odstavci“ v životě neslyšel. Číst monolitický text je velice těžké a ještě těžší je mu porozumět. Pan Paleta (autor knihy) dále doporučuje:

Zdrojový kód zpřehledňují prázdné řádky, které by podobně jako tačka za větou měly „ukončovat myšlenku.“ Nepřerušená sekvence příkazů může být dlouhá asi tak dva až pět řádků, jen výjimečně o něco více. Někdy je vhodné jako první řádek sekvence uvést krátký komentář…

Schválně jsem zvýraznil poslední větu, protože to je ta část, ke které mám výhradu. Možná si vzpomenete, jak jsem minule psal: Nepiště zbytečný kód. Klidně takový kus kódu napiště. Ale ihned ho refaktorujte! Logický blok uvozený konetářem, je totiž ideální místo pro vytvoření metody. Název této metody je právě obsah komentáře a tělem následný logický blok.

Pokud máte Refactor! Pro od Developer Express, stačí onen blok označit a stisknout Ctrl+; (klávesa nad Tab) a vybrat Extract method. Tento refaktoring udělá přesně to, co jsem popsal v minulém odstavci.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

  • Načítají se data…

Přeposláno dál

  • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno