Na obsah stránky

Mikroformáty jako datový model stránky

Aleš Roubíček | | # permalink

Dříve, když jsem psal webové aplikace, kde bylo potřeba hodně JavaScriptu, aby se dosáhlo pohodlné práce, duplikoval jsem data. Ano, je to tak a stydím se za to. Většina dat, které se na stránce vypisovaly, byla duplicitní. Jednou byly v HTML a podruhé v JSON, aby se s nimi dalo snadno pracovat v JavaScriptu. Jenže všichni víme, že duplikování je zlo. :)

Tropu jsem se tomuto nešvaru snažil vyhnout. A tak je většina dat ve stránkách označena mikroformáty. Výhodou mikroformátů je, že jsou snadno strojově zpracovatené. Tudíž i JavaScriptem. Pokud se třeba podíváte na detail místa (např. The Pub na Staroměstské) uvidíte mapku, kde je bublina s kontaktními údaji místa. Tato data nejsou v žádném JSON ve stránce, ani se nestahují AJAXovým dotazem. Script jednoduše vezme data z mikroformátu hCard včetně geo souřadnic, kde se má bublina vykreslit.

Podobný model je aplikován na různých místech Tropu.

Mikroformáty vs. RDFa

Myslím, že v tomto případě se i ukazuje, že mikroformáty jsou lepší než RDFa. Protože parsovat mikroformáty pomocí jQuery je mnohem snažší a přehlednější. RDFa je možná flexibilnější v tom, kolik gramatik dokáže pojmout, ale to je i jeho zásadní slabinou. Mikroformáty definují jednoduché formáty, které staví na jednoduchém modelu HTML. Existují nástroje, díky nimž lze s nimi snadno pracovat.

Mikroformáty a ASP.NET MVC

Úžasnou novinkou ASP.NET MVC 2 bude extenze Html.DisplayFor, kde se vytvoří jediná šablona třeba s vizitkou uživatele a pak jí mužu používat všude, aniž bych někde na něco zapomněl nebo něco nabořil. Dnes musím mít několik extenzí pro různé typy dat, kde mám navíc kód přímo v extenzi. Sice je jednoduchý, ale čím méně HTML v C# kódu, tím lépe. (On to tedy není přímo HTML kód, ale jeho objektová reprezentace.)

Práce s mikroformáty tak bude mnohem jednodušší a ucelenější. :)

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.