Na obsah stránky

Začal jsem cvičit TDD katu

Aleš Roubíček | | # permalink

Co je to za blbost, říkáte si.

Každý cvičí

Když se podíváte do jakékoli oblasti lidského působení, zjistíte, že všichni mistři pravidelně cvičí, aby se zdokonalovali nebo jen udržovali formu. Proč by programátoři měli být něco extra? I programátoři musí cvičit! Jen cvičením dosáhnete požadované formy.

Katy

Pro cvičení programátorů dnes vznikají různé katy (znáte z karate nebo juda), které jsou v podobě zadání, které byste měli zvládnout naimplementovat pomocí TDD za určitý čas. Cvičení takové katy by vám mělo přejít do krve, každý stisk klávesy by měl být zcela automatický a intuitivní, podobně jako se cvičí katy v karate. Abyste to vše stihli, musíte minimalizovat saháni na myš na úplné minimum. Musíte se naučit ovládat vaše vývojové prostředí a dostat z něj maximum. Musíte se naučit dělat věci co nejjednodušeji, ale výsledek musí být uspokojivě kvalitní. Čistý kód.

Hudba

U katy byste měli mít správný rytmus, aby vše odsejpalo jak má. Proto je důležitý výběr správné hudby, která udává rytmus a podporuje správné flow vašeho cvičení. Mnozí si vybírají nějakou klasiku, třeba Rachmaninova. Já si vybral taneční klasiku Pryda – Aftermath (Original Extended Mix), která má zajímavé progresivní pasáže a navíc trvá celých 15 minut. Na jedno 30minutové cvičení mi tedy vyjde poslech přesně 2×. Můj cíl, je dát celou katu na jeden jediný poslech.

Výzva

Když si vytyčíte nějaké cíle, musíte jim něco obětovat, sáhnout si na dno svých možností. Pojďte do toho také! Pojďte cvičit a staňte se mistry! Někteří budou nuceni doinstalovat lepší nástroje, které zvýší jejich produktivitu, jiní přijdou na to, že jazyk, ve kterém píší, je zdržuje a budou muset switchnout na produktivnější. :) Pojďte se poměřovat, každé ráno po cvičení hoďte svůj výsledek na štěbeták s tagem #tddkatacz.

Co cvičit

Já osobně začínám cvičit StringCalculator katu od Roye Osherova, ale je jich víc. Jsou tu katy na počítání prvočísel, výpočet výsledku bowlingu, převod římských čísel na arabská apod. Pokud se chcete inspirovat doporučuji navštívit stránky http://katas.softwarecraftsmanship.org/.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.