Na obsah stránky

Lokalizované URL v ASP.NET MVC

Aleš Roubíček | | # permalink

Pokud se dostanete do situace, že budete potřebovat lokalizovat URL adresy vaší webové aplikace, máte hned několik možností, jak to řešit.

Jedno z možných řešení, které se mi ani trochu nelíbí, popsal Augi ve svém článku ASP.NET MVC – lokalizace URL. Já mám raději jednoduchá řešení, která nepotřebují hackovat systém. :)

Když jsme začali psát Trop, byl celý v angličtině. Díky konvencím, které jsem popsal v článku Pojmenované routy v ASP.NET MVC, měla naprostá většina stránek svojí vlastní routu. A protože definice routy není nic jiného než textový řetězec, přesunul jsem jej do resource souboru Routes.resx. To byl první krok.

Když jsme vymýšleli, jakým způsobem poběží jednotlivé jazykové mutace, bylo jasné, že každá mutace bude mít vlastní top-level doménu a bude to samostatná instance aplikace. To je super, protože se pak dá využít konfigurační sekce globalization, kde se nastaví jazyk prostředí konkrétní instance, podle kterého se i vybírají konkrétní resource soubory.

Česká instance pak má ve web.configu následující řádek:

<globalization culture="cs-CZ" />

Díky tomu se použijí routovací pravidla z Routes.cs.resx a URL adresy se generují česky, aniž bych musel v kódu cokoli změnit. Samozřejmě nejsou přeložená všechna routovací pravidla, spousta akcí, které jsou pouze POST, překlad nepotřebuje, protože nejsou součástí prezentační vrstvy.

Nakonec veškeré úsilí, které bylo k implementaci lokalizovaných URL potřeba, bylo v tom, embedovat definované routy do resource souboru, s čímž mi ochotně pomohl Refactor! Pro. :) Zbytek je věc konfigurace v deployovacím scriptu. Ale to už je na jiné povídání.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

  • Načítají se data…

Přeposláno dál

  • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno