Na obsah stránky

Záleží na jazyku?

Aleš Roubíček | | # permalink

Považuji se za C# vývojáře, ale každý den používám spoustu dalších jazyků. Je znalost jazyka opravdu to, co z nás dělá programátory?

C#
Jazyk, který používám pro psaní serverových částí webových aplikací, konzolových utilit a služeb. Imperativní objektový jazyk s funkcionálními vlastnostmi se hodí skoro na všechno.
Boo
Boo používám hlavně na části, které se mohou u aplikace měnit i po zkompilování aplikace. Jeho silnou vlastností je tvorba DSL a díky tomu je konfigurace aplikací příjemnou záležitostí.
JavaScript
Původně jsem se JavaScriptu vyhýbal a neměl jsem ho rád. Pak jsem mu ale přišel na chuť a zjistil, jak moc pěkný jazyk to je a co všechno se s ním dá dělat. Používám výhradně na oživení webových stránek.
PowerShell
S tímto jazykem teprve začínám, ale některé jeho vlastnosti jsou opravdu zajímavé. Snažím se v něm psát scripty pro automatizaci některých rutin na serverech.
MSBuild
XML jazyk, který používám pro build a deployment scripty. V nové verzi podporuje i vkládání PowerShell scriptů a stává se tak ještě zajímavějším nástrojem.
XHTML
Další XML jazyk, který používám pro tvorbu prezentační části webových aplikací.
CSS
Ovládnutí tohoto jazyka může vypadat jako hračka, ale často rozeznáte mistry od obyčejných dělníků. Používám pro stylování prezentační části webových aplikací.
T-SQL
Dotazovací jazyk do databází není mojí nejsilnější zbraní, ale přesto v něm dokážu napsat některé zajímavé věci. S tím, že používám NHibernate, se mi nutnost jeho použití trochu snižuje, ale stejně člověk potřebuje občas udělat nějaké změny ve schematu nebo nějaký report.
Texy!
Tahle syntaxe mi pomáhá při psaní textů na web takřka denně.

Sešla se mi tu sbírka devíti jazyků, které používám takřka denně ke svojí práci, a to jsem schválně opomněl všechny ty XML dialekty pro různé konfigurace. :)

Jazyk je pouze nástroj a každý se hodí k jinému účelu. Stává se, že některé jazyky si najdou cestičku, jak se dostat do jiných a mnohdy je to výhoda. Obzvlášť, pokud oba známe. Samozřejmě je dobré mít povědomí i o jiných jazycích, jejichž myšlenky nás mohou obohatit i v našem oblíbeném jazyce.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.