Na obsah stránky

Časový výpis s aktualizací

Aleš Roubíček | | # permalink

Na Facebooku se mi líbí, že se automaticky aktualizuje čas, před jakým byl příspěvek na zeď pověšen. Jak si naimplementovat vlastní pomocí mikroformátu, jQuery a Rx?

Na Tropu máme několik výpisů typu friend feed, které jsou velice podobné výpisu na zdi na Facebooku. Rozdíl je v tom, že se u příspěvků neaktualizuje doba, před kterou byl příspěvek přidán, a ani se asynchronně nenačítají příspěvky nové. Jak vyřešit první problém, se podíváme dnes.

Reactive Extensions

Již nějakou dobu používám na .netu Rx, která přidává další monady pro interaktivní programování nad IEnumerable<T>, podporu paralelního zpracování a zcela nové reaktivní programování postavené nad IObservable<T>. Vysvětlovat tu dualitu IEnumerable<T> a IObservable<T> dnes hodlat nehodlám. Dodám snad jen to, že tyto extenze jsou již dostupné i pro JavaScript a stáhnout si je můžete na MSDN. K čemu je to dobré?

Reaktivní extenze vám pomohou s řešením ne zrovna snadných úloh, jako je práce s událostmi od uživatele, asynchronní volání služeb a práce s kolekcemi. To vše pomocí standardních LINQ operátorů. Tedy snadno a rychle. Doufám, že si ještě někdy najdu čas a popsal bych je trochu blíž. Možná po implementaci druhé části výše nastoleného problému. :)

Pojďme na věc

jQuery a mikroformáty asi přibližovat nemusím, to jsou věci, které tu už s námi nějaký pátek jsou. Já se na Tropu snažím mikroformáty využít všude kde to jen jde, jak jsem již psal, je to můj datový model stránky. U výpisu typu friend feed je aktuálně nefunkční kostra mikroformátu hAtom. Takže to pojďme napravit a rychle jí zprovoznit. Vezmu kus kódu a upravím ho tak, aby to byl platný hAtom:

<li class="hentry" id="activity-2330">
 <p class="entry-title"><a class="vcard author" href="/lide/zbiejczuk">
  <span class="admin" title="Trop Administrator">
   <span class="power" title="Znalec">
   <span class="fn">zbiejczuk</span>
   </span>
  </span></a>
  napsal recenzi pro <a href="/mista/808/ku-bar-praha#review-1096" rel="Bookmark">K.U. Bar</a></p>
 <p class="entry-content">
Hoďte na sebe nevyzývavě značkové oblečení, kupte si drahý cigára,
popíjejte koktejly a konverzujte markeťáckým…
 </p>
 <p class="meta">přidáno
  <span class="updated">
   <span class="text">22. března 2010 ve 12.24</span>
   <span class="value-title" title="2010-03-22T11:24:19Z"></span>
  </span>
 </p>
</li>

Další soustředění budu směřovat na span se třídou updated, protože tam se skrývá ta důležitá věc – čas. Čas, kdy byl příspěvek publikován. Tento čas vezmeme a převedeme ho na „hezčí“ textovou prezentaci. Strojově získatelná data dle ISO8601 máme uložena pomocí value-class-patternu, pro snažší update je tu navíc span s třídou text, kam budeme strkat náš vlastní text. Parsování mikroformátu provádím pomocí jQuery.

Rx jsou psány tak, aby s jQuery mohly fungovat, ale já jsem mlsná huba a trošku si jQuery osolím, aby se mi s ním a Rx pracovalo trochu líp:

jQuery.fn.toObservable = function (eventType, eventData) {
 if (arguments.length == 0) {
  return Rx.Observable.FromArray(this.toArray());
 }
 return Rx.Observable.FromJQuery(this, eventType, eventData);
}

Pokud zavolám toObservable nad jQuery objektem bez parametrů, převede se výsledek dotazu na pole (nalezených elementů) a to je převedeno na Observable objekt se kterým už pracují samotné Rx. Pokud zadám jako parametr název jQuery události, je vrácen Observable objekt nad těmito událostmi. To ale dnes nevyužiju, ale i tak se může hodit. Ještě by to šlo rozšířit o podporu live událostí, snad jindy.

Dále už se vrhnu rovnou do rozbouřené vody. jQuery na mne začne chrlit nalezené elementy, které musím zkrotit! Jak, kdy, proč? No tak, že mu to řeknu:

Rx.Observable.
 Interval(10000).
 Select(function () {
  return $('.hentry .updated').toObservable();
 }).
 Switch().
 Select(mapToElementValuePair).
 Subscribe(changeElementText);

Nejprve si vytvořim Observable objekt, který na mne jednou za 10 s vyplivne sadu nalezených elementů, které jsou součástí mikroformátu a nesou informaci o čase. Swicht slouží k tomu, že pokud by se nestihli v daném intervalu zpracovat všechny elementy, nezačne chrlit další. Tyhle elementy pak vezmu (druhý Select) a vytvořím si pomocný objekt, který obsahuje element a vyparsovaný objekt Date s časem, který element v sobě nese. Tohle je vše lenivě vyhodnocováno, takže stále nemám vůbec nic. :) To až pomocí metody Subscribe se pověsím na příjem a čekám, až mi nějaký element (v tomto případě už obalový objekt) přilítne. Pak ten element vezmu, datum převedu na text typu před 5 minutami a aktualizuju element se třídou text. A je hotovo. :)

Kompletní ukázku kódu najdete na gitu. Ona se trošku liší a je malinko obšírnější, ale pro její pochopení, jsem tu snad naznačil dost. :) Enjoy!

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.