Na obsah stránky

Aktualizace výpisu na stránce pomocí Rx

Aleš Roubíček | | # permalink

Včera jsem začal implementovat aktualizaci času na výpisu typu friend feed. Dnes se podíváme na to, jak si zjednodušit práci s asynchronním voláním na server. Samozřejmě opět s využitím jQuery a Reactive Extensions.

Asynchronní volání

Asynchronní volání je z pohledu šetření zdroji výhodné, ovšem z hlediska psaní a údržby kódu už to taková sláva není. Proto nám na pomoc přicházejí Rx, které asynchronní operace převádějí na neblokující lineární kód.

Pojďme hned k dnešní ukázce, která bude o dost jednodušší než včera. Ale použitá technika a principy zůstávají stejné:

Rx.Observable.
 Interval(60000).
 Select(getFeedUpdates).
 Switch().
 SelectMany(function(result) {
  return $(result).find('.hentry').toArray().reverse().toObservable();
 }).
 Subscribe(function(entry) {
  var feed = $('.hfeed')
  feed.prepend(entry);
  $('.hentry:last', feed).remove();
 });

Opět vytvářím Observable objekt, který něco vystřelí jednou za minutu. Tajemství funkce getFeedUpdates si nechám na později. A rovnou se vrhnu na zpracování dorazivších výsledků. Výsledkem mého asynchronního volání je kus HTML kódu s vygenerovaným feedem s novými příspěvky. Z tohohle kusu HTML si vyberu jen elementy s třídou hentry. Ty jsou seřazeny podle data sestupně, ale já chci feed aktualizovat postupně od nejstarších příspěvků k nejnovějším, takže je otočím funkcí reverse a pošlu je do světa jako Observable objekty.

Nakonec se přihlásím k odběru těchto jednotlivých příspěvků pomocí operátoru Subscribe. Když mi nějaký příspěvek přilítne, tak ho vezmu a dám ho na začátek feedu a potom odeberu poslední záznam, aby se nám feed na stránce nenatahoval. Takže jsme elegantně zvládli příjem nových příspěvků. A jak je vlastně načítáme?

function getLastActivityDate() {
 return $('.hfeed>.hentry .updated .value-title').first().attr('title');
}

function getFeedUpdates() {
 var subject = new Rx.AsyncSubject();
 var data = { lastActivity: getLastActivityDate() };

 jQuery.post("url", data, function(result, status) {
  if (status == "success") {
   subject.OnNext(result);
   subject.OnCompleted();
  }
  else {
   subject.OnError(result);
  }
 });

 return subject.AsObservable();
}

Funkce getLastActivityDate načte datum posledního zobrazeného příspěvku, které slouží k načtení novějších příspěvků ze serveru. Opět k tomu využívám mikroformátu hAtom a jeho konkrétní implementaci v mé stránce.

Podívejme se ale raději na další funkci. To je výše zmiňovaná getFeedUpdates, která nám transformuje asynchronní volání na objekt Observable a to pomocí třídy AsyncSubject. Povšimněte si, že v callbacku asynchronního volání vrátím přes closure data do subjektu, který už je tou dobou pozorován první ukázkou kódu.

Když přijde odpověď od serveru, je zavolána metoda OnNext, která vyhodí přijatá data dál ke zpracování. A vzhledem k tomu, že na jeden dotaz asi více odpovědí nepřijde, tak taky ukončíme vysílání výsledků pomocí metody OnComplete. Kdyby náhodou něco na serveru selhalo, máme tu ještě metodu OnError, jejíž zpracování nikde neřeším. :)

Ale vězte, že chyby můžete zpracovávat stejně snadno jako normální data.

No a to je pro dnešek vše. Tuhle ukázku si bohužel vyzkoušet nemůžete, protože k ní už je zapotřebí i serverová část a ta ještě není venku. Příště se možná podíváme, jak pomocí Rx snadno a rychle vytvořit poměrně sofistikovaný našeptávač.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

 • Načítají se data…

Přeposláno dál

 • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno