Na obsah stránky

Refaktoring

Aleš Roubíček | | # permalink

Poslední dobou se mi velmi často stává, že narážím na hlášky typu “od devíti refaktoruju a furt to nemá konce,” “refaktoring mi zabere asi tři dny, udělej mi na to task do backlogu” nebo „refaktoroval jsem to a nějak to přestalo fungovat.“ Tohle všechno jsou lži, ať už plynoucí z neznalosti, co to je refaktoring nebo trendy nadužívání tohoto slova v nepatřičných situacích.

Co je to refaktoring?

Refaktoring je pojem, který je definován poměrně přesně. Je to krátká atomická operace nad kódem, která nemění jeho funkci, pouze strukturu. Z definice jasně vyplývá, že věty z úvodu jsou lži.

Refaktoring patří k základní hygieně čistého kódu. Měli byste ho používat neustále. Není to věc, kterou byste měli zahrnovat do plánů jako něco extra, podobně jako testy, jsou jejich nedílnou součástí. A sluší se je zahrnout do časových odhadů jednotlivých úkolů. Ne však jako samostatné úkoly!

Říkám refaktoring, myslím redesign

Refaktoring se stal trendy pojmem. Manažeři mu nerozumí a programátoři se sním furt ohánějí. „Proč ti to trvalo tak dlouho?“ „Ještě jsem musel udělat refaktoring tohodle a tamtoho.“ Jenže jak jsme si řekli v definici, refaktoring je krátká operace! Velmi krátká, pokud máte dobré nástroje, netrvá více než pár stisků kláves. Řádově trvá jednotky sekund.

Refaktoring má navíc tu vlastnost, že i když děláte velkou sérii – provádíte redesign – můžete kdykoli přestat a aplikace stále funguje. Ano, je to tak. Opět to vyplívá jasně z definice. Pokud ne, děláte jenom redesign.

Redesign

„Musíme to přepsat.“ Ta slova nemají manažeři rádi. Znamená to spoustu promarněných (z jejich pohledu – my přece víme, že se to musí udělat a že se to vrátí) hodin/dní (někdy i měsíců a let) práce. A tak se místo redesignování začalo „refaktrovat.“ Přestaňme si lhát. I když třeba během redesignu použijeme nějaký ten refaktoring, pořád je to redesign. Redesignovat můžeme přinejmenším dvěma způsoby:

  1. Hurá redesign, kdy se původní kód zahodí a napíše se to znova a občas se něco z toho původního copy&pastene. Tohle se často dnes nazývá refactoring. A většinou z toho vypadne podobná sračka, jako byla před tím, jen bude mít jiný tvar.
  2. Můžeme postupně refaktorovat a časem se dostat k lepšímu designu. Ale nezapomínejte, vždycky tenhle proces můžete přerušit a aplikace funguje. Stačí, že změny jsou good enough. Váš kód nikdy nebude dokonalý.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

  • Načítají se data…

Přeposláno dál

  • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno