Na obsah stránky

DIP, IoC a DI - díl třetí

Aleš Roubíček | | # permalink

Vidíte, vidíte? Máme za sebou dva krátké spoty plné nezodpovězených otázek. Nahlodaly vás aspoň trošku? Vyřešili jste některé? Dobře. Pojďme dál.

V minulém díle jsme se zbavili závislosti na konkrétní implementaci repository a zavedli tak Inversion of Control (ok, taky zjednodušuju, ale základní rozdíl IoC od DI je v abstrakci). Ovšem pořád jsme nedosáhli DIP. „Jak to,“ ptáte se? No důvod je celkem prostý. Tu největší chybu jsme udělali hned na začátku. Začali jsme datovou vrstvou!

Všimněte si, že naše doménová vrstva má stále závislost na té datové, i když jsme zavedli abstrakci a jakoby neznáme konkrétní implementaci. Problém je v tom, že abstrakce nepatří do vrstvy, kde je implementována. IRepository<TEntity> nepatří do MyAwesomeApp.Data, ale do „business layeru“. Kdybychom dělali top-down design, samozřejmě by nám to z toho vylezlo samo. Ale protože jsme byli chytřejší a stavěli „od spoda“ (bottom-up), dostali jsme se celkem do potíží…

Takže, když uděláme tuhle malou změnu, tedy že přesuneme IRepository<TEntity> z data do business layeru, otočíme závislosti. Nyní, už doménová vrstva nezávisí na datové, ale naopak. Datová vrstva se nám stala plug-inem. A konečně máme i DIP!

Top-down design

Ještě bych se rád zastavil u jedné konfůznosti a tou je top-down design. Tj. design kdy začneme od shora a pokračujeme dolu. Jenže kde je to nahoře? Když si vybavíte běžná schémata tradiční třívrstvé aplikace, tak nahoře máte UI vrstvu, pod ní business vrstvu a pod ní vrstvu datovou. Tak je to jasný, ne? Top-down design začneme od UI vrstvy! Rovnou si dám facku, že jsem to vůbec napsal. plesk

Tak zase špatně. Ve skutečnosti je nahoře vrstva s největší abstrakcí. Což by měla být asi ta doménová vrstva. :) UI i data jsou detaily, hodně konkrétní! Dneska máme běžné, že jedna a ta samá business vrstva žije za obrázkama na iPhonu, Androidu, Windows Phonu, desktopových i webových aplikací. Ano, ta samá. protože BL je to, co dělá vaši aplikaci aplikací. Je jedno, na jakým systému běží, jak přistupuje k datům, jakým způsobem data prezentuje.

Abstrakce nám pomáhá odkládat řešení detailů do doby, kdy to bude nezbytné. Pomáhá nám být agilní a umožňuje nám pružně reagovat na změny požadavků. A změna je jedinou jistotou, na kterou se můžeme v naší branži spolehnout. Žádné smlouvy vás před ní neochrání. A nebraňme se ji, však jsme přece vývojáři.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.