Na obsah stránky

Legacy code writer - part 2

Aleš Roubíček | | # permalink

Dostal jsi nový úkol, implementovat jednoduchou featuru do korporátního projektu. Jenže ten kód byl past vedle pasti.

Produkoval jsi legacy kód, kvůli Legacy code writerovi.

Nikdo nepíše legacy code od základu

Je dost možný, že vám první díl zněl trochu povědomně. Každý z nás se dost pravděpodobně v podobné situaci ocitl.

Nyní, prosím, zkuste přehodnotit svou víru ve zlého Legacy code writera. Myslíte si, že opravdu existuje? Jste si jistí, že pokaždé když narazíte na legacy code, tak k němu existuje mystický můž, který to celé napsal od základu?

Víte čemu věřím já? Že tento muž vůbec neexistuje, že je to jen velice příjemná a pohodlná zástěrka. Není tu žádná taková osoba, která by byla zodpovědná za celej ten bordel. Špatný programátor, Legacy code writer, je jen fiktivní postavou vytvořenou k tomu, aby nám pomohl obhájit naše malé, přetrvávající, hříchy.

Došel jsem k názoru, že psaní legacy code je distribuovanou aktivitou. Každý z nás do tohoto vleklého procesu, třeba i nevědomky, přispívá.

Zbytečně nezahazujte čas pátráním, kdo za to může, protože to my všichni. Každý z nás!

Legacy code je jako prach

Pokud neuklízíte, neustále se usazuje a je jedno jestli se díváte nebo ne.

Každý kus kódu, pokud je spravován více lidmi, tíhne k tomu stávat se špagetami nebo lasagněmi. Entropie má potřebu růst. Je to absolutně přirozený proces.

Nevěříte?

Zkuste se na to podívat z jiného úhlu pohledu: Kód přirozeně netíhne k tomu být čím dál tím lepší pouhým přidáváním featur hordou programátorů.

Mně to zní jako jednoduchý přírodní zákon: Živý kód tíhne k tomu, stávat se horším, dokud nedojde k záměrnému aplikování síly proti přirozené potřebě entropie růst.

Legacy code je to, co získáte, pokud nejste odhodlaný přísně aplikovat dobré zásady při správě kódu.

Dvě špatná rozhodnutí se vzájemně nekompenzují. Komulují!

První verze byla pravděpodobně navržená dobře. Šlo to celkem snadno, před programátorem byl list nepopsaného papíru. :)

Každý dokáže navrhout dobrý kód na zelený louce a udržovat ho po dobu tří měsíců. Pouze profesionální vývojář to zvládne i po dobu následujících let.

Nekritizujte prvního progrmátora, on možná odvedl velmi slušnou práci. Jenže jak na chvilku polevíte, začnou se objevovat první nepatrné částečky legacy kódu. Problém s částečkama legacy kódu je jako s korálama: mají potřebu se na sebe lepit až z nich nakonec vznikne nepropustná bariera pevná jako skála, se kterou už nepohnete.

Zaveďte dočasnou proměnnou a vězte, že další programátor se bude cítit oprávněn na ní nalepit nějakou funkcionalitu. Udělejte copy&paste maličké pětiřádkové funkcionality a čekejte že vaše budoucí já v jedné z těch kopií změní dva řádky a připraví tak jeho nástupce, kteří se to pokusí refactorvat, o několik vlasů. Nejspíš to vzdají.

Vynechte unit test a vězte, že další team si pomyslí:

Předchozí programátor si myslel, že pokrýt tuhle funkcionalitu testy je příliš nákladné. No, teď to určitě nebude o nic snažší. Takže se na to taky vyprdneme.

A tady to začne chátrat. Taky se tomu taky říká teorie rozbitého okna

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.