Na obsah stránky

Proč je [programovací jazyk X] rozhodně lepší než [programovací jazyk Y]

Aleš Roubíček | | # permalink

Poslední dobou můžete najít spoustu srovnání, proč je [X] lepší než [Y], často ale může být pozorný čtenář ještě víc zmaten. Nakonec, vždyť oba jazyky jsou [pardigma] orientované, které běží na [platforma] a usnadňují programovat [styl] stylem, zatímco ponechávají dostatek flexibility, abyste mohli psát [sračkoidní kód].

Jelikož jsem napsal [jednoduchý CRUD backend] v obou jazycích, cítím se být dostatečně kvalifikovaný na to, aboch některé věci vyjasnil. Představte si [jednoduchý problém, který byste zadali páťákovi, který se učí programovat]. Implementace v [Y] by mohla vypdat nějak tak:

[Opravdu špatný kód v Y ]

Naproti tomu v [X] by to mohlo vypadat jen takhle:

[Vyleštěný kód v X, který předvádí syntaktický cukr]

Je celkem jasné, že druhá ukázka je mnohem snažší na pochopení a odolnější vůči chybám.

Nebo třeba typové systémy. [Přesvědčení o tom, jaké relativní výhody a nevýhosy přináší statické/dynamické typování.] Jistě, [Y] nám dává [výhody Y typového systému nebo naopak jeho absence], ale vyváží to [nevýhody Y typového systému nebo jeho absence]? Jistě, že ne!

Dále se musíme podívat na buildovací nástroje. Zatímco [Y] používá [nástroj, kerý jsem se neobtěžoval pochopit], [X] používá mnohem vychytanější [nástroj, který jsem trošku pochopil]. To už je dostatečný důvod na switch!

Podívejme se na to obšírněji. [X] má úžasnou [featura specifická pro X IDE, která je stále v alpha verzi] a také má skvělou integraci do [asi 50 let starý textový editor, jehož klávesové zkratky vycházejí z klingonštiny] a do [IDE, které všichni používají a z hlouby duše nenávidí]. Jistě, [Y] taky můžete psát v některém z nich, ale je to mnohem složitější a bolestivější.

Nakonec, ikdyž je tu místo pro vícejazyčnost na platformě [platform], bylo by lepší, kdyby se šli [Y] programátoři někam zahrabat, nebo switchli na [X] a soupeřili s náma o hrstku [X] pracovních míst. Počkat, beru zpět. Jazyk [Y] je úžasný!

Volný překlad článku od Joela Gruse – Why [Programming Language X] Is Unambiguously Better than [Programming Language Y]

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

  • Načítají se data…

Přeposláno dál

  • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno