Na obsah stránky

Technologický radar - zima 2014

Aleš Roubíček | | # permalink

Na sklonku roku 2014 Thoughtworks vydávají svůj tradiční technologický radar. Rád bych z něj vypíchnul některé zajímavé body.

NoPSD

NoPSD je snaha o continuous design. Grafický návrh by neměl končit dodáním dokonalého statického obrázku. Grafický návrh by měl být, stejně jako softwarový návrh, dělán postupně po jednotlivých featurách a iterativně uhlazován na základě zpětné vazby. Tohle, myslím, úzce souvisí s dalším bodem.

Živá příručka CSS stylů

Jistě znáte Bootstrap nebo třeba Semantic UI. Jejich dokumentace je dokonalou ukázkou tohoto konceptu. Všechny prvky, které máte ve vaší webové aplikaci, by měly být nározně vyvedeny v jednom dokumentu. Samozřejmě, by to němělo být PSD, ale HTML. Udržování takové příručky může vypadat jako lehký overhead, ale máte spustitelnou dokumentaci vašeho grafického a interakčního návrhu, která je prevencí nekonzistentnímu vzhledu a programátorských divočinek v UI.

Clojure

Tento radar je prošpikován nejrůznějšími nástroji a knihovnami z Clojure. Jmenujme třeba Om, Datomic, core.async, Cursive, Gorilla REPL atd. Clojure je big thing. Ne v tom, kolik lidí ji už aktivně používá (více něž 200 – to je číslo o kterém uvažoval Rich Hickey, když s ní přišel na svět), ale v tom jak moc ulehčuje práci. Z osobní zkušenosti z několika projektů můžu říct jen: V Clojure se neperete s problémy, které na vás připravuje jazyk nebo knihovna, ale s těmi opravdovými, které potřebujete řešit.

Je to skoro rok a půl, co jsem se rozhodl, že se Clojure podívám na zoubek. Strávil jsem půl roku intenzivním učením a byla to jedna z nejlepších investic v mé dosavadní kariéře. Pokud máte zájem taky se seznámit, tak budeme mít na konci ledna takovou seznamovací seanci v Hradci Králové.

Určitě přijďte.

React.js

Je zajímavé, že v radaru je přijetí Reactu o dost vlažnější, než je tomu u Omu, který na něm staví. Po osobních zkušenostech s oběmi technologiemi to ale celkem chápu. React je super, o tom žádná, ale je to mnohem větší boj než s Omem, ikdyž použijete třeba Immutable-js a Kefir, pořád je to JavaScript. Je to zlehka prosekaná, ale stále trnitá cesta. Nemám žádné iluze, že by tvorba UI mohla být snadná – to nikdy nebude, protože je to těžký problém – ale zkusil jsem si, že to jde bez toho trní. Jen je to pořád hodně do kopce.

Synchronizace local storage

Když děláte SPA nebo jiné browser heavy aplikace, je potřeba pracovat s velkým množstvím dat. Dělat kvůli každé operaci roundtrip na server je trochu velký luxus. Obvzlášť, když dnes musíme počítat s mobilními klienty, které nemají stálé a kvalitní připojení. Data potřebujeme držet na klientu. Ať už je držíme v localstorage a nebo v IndexedDB, potřebujeme tato data občas synchronizovat. Mobile-first musí dnes počítat s Offline-first přístupem.

V ClojureScriptu můžeme snadno využít atomů, které pomocí watches persistujeme v lokálním uložišti a jednou za čas pošleme změny na server – když máme připojení.

Generátory statických webů

Z nějakýho důvodu se nám vrací technika z 90. let a to staticky vygenerované weby. Někde to jistě dává smysl. Vzhledem k tomu, že jsme za poslední rok udělal dva dynamický weby, který vlastně nemaj žádnou DB, budu o tom víc přemýšlet. :)

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.