Na obsah stránky

Stránky z údolí duchů

Aleš Roubíček | | # permalink

Sedíme takhle s kolegy v kavárně a chci jim ukázat portfolio jedno člověka, který by mohl případně rozšířit naše řady. Grafika, styly, všechno ok, jen tomu něco chybí… Po chvíli přemýšlení stránka problikne a objeví se text!

Určitě jste to také zažili. Když se nad tím tak zamyslím, stává se mi to dost často. Trendem poslední doby jsou webové fonty a když je grafik co proto, tak je zkrátka použije, aby bylo vidět, že se vyzná. Nebozí kodéři pak sáhnou po některé ze služeb, která nabízí hostované webové fonty s potřebnou licencí, nebo to prostě vygenerují a hostují si sami.

Už když návrh převádíme do kódu, tak nás občasný výpadek připojení nebo zpoždění na připojení k poskytovateli fontů začnou dopalovat a tak se uchýlíme k tomu, že si font, se kterým pracujeme, nainstalujeme do systému a problém je vyřešen!

Za pár dní po nasazení, se někdo ozve, že se mu stránka nezobrazuje. Tak mu odpovíme, že “to není možný, mně všechno funguje jak má a nemůžu to nijak nasimulovat. Problém bude u Vás!” A problém je vyřešen. Návštěvník, si bude pamatovat, že tohle je ten web, co se nezobrazuje a už se asi nevrátí…

Vrahem je webdesigner

Žijeme v době, kdy připojení k internetu dosáhlo závratných rychlostí a tak moc neřešíme, co všechno stránka obsahuje a jak je to velký. Gzip se s tím popere… Věci v CDN se cachují… Všechno to vyřeší HTTP/2… Blbost!

Fonty s našimi nabodeníčkymi a čtyřmi základními řezy mají jednotky megabajtů. Na mobilním připojení nebo na linkách mimo Prahu a šťastnější města to jsou desítky vteřin. Pro vaši návštěvnost možná smrtelné.

Proč? Protože browser musí čekat, než se font načte, aby s ním mohl vykreslit texty na stránce. Můžete mít třeba 10 fallback fontů v deklaraci, ale pokud font zavádíte ve stylech pomocí @font-face, je známý a browser čeká na jeho natažení.

“To máme přestat používat fonty?”

Tak určitě ne. Stačí je jen používat chytře.

Zachrání nás Webfont Loader!

Jestli existuje nějaká firma, posedlá rychlostí a efektivností je to asi Google, kde tento problém už vyřešili. Ve spolupráci s dalším poskytovatelem webových fontů – Typekitem – vytvořili Webfont Loader. Je to script, který slouží k zavedení webového fontu do stránky tak, aby stránka byla čitelná od chvíle, kdy má browser nějaký text načtený.

Do hlavičky stránky se vkládá takto:

<script>
  WebFont.load({
    google: {
      families: ['Droid Sans', 'Droid Serif']
    }
  });
</script>

Samotné načtení fontu pomocí Webfont Loaderu vám ale nezaručí kýžený výsledek! Musíme ještě upravit stylopis tak, aby reflektoval, že se nějaké fonty načítají a použil fallback. Ještě lépe: použijeme progressive enhancement! To znamená, že nejprve stránku nastylujeme použitelně s bezpečnými fonty. Pak pomocí speciální třídy, kterou Webfont Loader přidá po úspěšném načtení fontů, dosáhneme kýženého typografického efektu.

Ta třída se jmenuje wf-active a WFL ji dává na rootový element – html. To nám umožní psát styly podobné těmto:

body { font: 1em serif }
.wf-active body { font-family: 'Droid Serif' }

Webfont Loader umožňuje i granulárnější práci a generuje třídy pro jednotlivé řezy a různé stavy průběhu načítání, takže se výsledek dá slušně poladit. Projděte si dokumentaci, není moc dlouhá, ale obsahuje spoustu užitečných informací.

Mějte na paměti, že je potřeba fallback poladit, aby byly hlavně šířky písmen velmi blízké požadovanému fontu, protože jinak bude muset browser přepočítávat tok textu a velikosti boxů a to také není moc pěkný efekt.

Na ladění se vám jistě bude hodit, když si vypnete lokálně nainstalované fonty a v browseru použijete simulací pomalé linky. Případně stačí na html elementu zapínat/vypínat související třídu. Však vy už si poradíte…

Tak, proč vaše stránky ještě problikávají a nejdou půl minuty přečíst?

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.