Na obsah stránky

Strasti a pasti HTML5

Aleš Roubíček | | # permalink

Poprvé jsem o HTML5 slyšel víc někdy v roce 2008 na konferenci WebCamp od Martina Hassmana. Tenkrát mi to přišlo všechno strašně divný. Vždyť jedinou správnou cestou mělo být XHTML a mělo sloužit k popisu dokumentů, ne aplikací. Ale trh šel jinam.

Dneska je HTML5 realitou a je výchozím formátem pro moje aktivity už 5 let. A nejen pro moje. HTML5 je de facto mainstream. Přesto může pro mnohé znamenat spoustu zapeklitých situací, protože ne všichni implementují všechno a stejně.

Jak problémům předejít?

První otázka, která vám přijde na mysl je „co můžu použít?“

Pak zjistíme, že někde nějaká featura chybí úplně, jinde je nedodělaná a jinde ani netušili, že nějaké HTML5 vůbec bude. A všechno to má nezanedbatelný podíl na trhu.

Ono vůbec s těmi podíly je to takový ošemetný. Web má být přístupný pro všechny, ne jen pro vámi definovanou skupinu vyvolených, abyste si ušetřili práci. Ale o tom jindy…

Největším problémem je asi podpora v Internet Explorerech. Stále nemrtvé IE8 vůbec nezná nové sémantické značky a tak nejdou ani nastylovat. Každá HTML5 stránka musí obsahovat HTML5 Shiv nebo jinou knihovnu, která ho používá.

Možná vás to překvapí, ale ani některé nejmodernější prohlížeče nerenderují všechno správně. Abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením, doporučuji projít si Normalize.css a buď ho rovnou použít celý, nebo integrovat vybrané moduly. Všechny deklarace jsou hezky zdokumentované.

Tím máme základní sadu problémů vyřešenou a můžeme se začít trápit s podporou APIs a jednotlivých jazykových featur. S tím nám hodně pomůže Babel.js a spousta polyfillů. Ale pozor ať vám díky edge featurám implementovaným v JS nenabobtná výsledek do obludných rozměrů a performance killeru.

Užívejte jako léky nebo koření.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.