Na obsah stránky

Moje malá anti-konference

Aleš Roubíček | | # permalink

Tento víkend se konala jedna velká konference, jedna střední nekonference a jedna úplně malinká anti-konference.

Jak taková anti-konference probíhá?

Tak hlavně člověk je zalezlej sám a s nikým se nebaví, ani nepotkává cool týpky a nechodí na úplně úžasný přednášky, ze kterých si člověk odnese jen ten pocit, že to bylo úplně úžasný.

Já tvrdím, že dobrá konference se pozná podle jejího hastag feedu na twitteru. Těžko soudit, zda opravdu žádné důležité myšlenky nedodali speakeři, nebo je jen nezachytilo a nezvěčnilo obecenstvo. Každopádně konferenci dělají lidé. Na obou stranách.

No a pak si člověk může poskládat obsah jak potřebuje a jít na přednášku, kdy se mu to hodí.

Já jsem začal talkem Davida Nolena o datovém formátu Transit. Transit je řešení problému, jak mít formát, který:

  1. Má rychlé parsery jako má dnes JSON
  2. Být rozšiřitelný jako XML
  3. Být efektivní v množství přenášených dat jako binární protokol

Transit není pověstnou stříbrnou kulkou, ale pragmatický výsledek kvalitního inženýrství. Je to asi to nejlepší, co dnes můžeme pro přenos dat do browseru použít. Podobně jako React na renderování.

Pokračoval jsem s Johnem Hughesem o testování věcí, na které je lidský mozek krátký. Generativní testování, aka Property based testing, je metoda, jak se ujistit, že náš kód neobsahuje chyby, které bychom hledali jen těžko. John je autorem QuickChecku, který dokáže vygenerovat sadu testovacích dat na základě formálního popisu očekávaných vlastností SUT.

Netajím se tím, že jsem proti generovaným testům. Zdravím PEX. Tato technika vezme aktuální kód(!) a z něj vygeneruje sadu testů. Co je špatně? Ano, za specifikaci je považovaný samotný kód, ve kterém hledáme chyby. To je velice nebezpečné. Ale u QuickChecku, píšeme specifikaci my a QuickCheck generuje testy na základě této specifikace.

Samozřejmě to nemusí být nutně 100% odolné vůči chybám, ale je to mnohem bezpečnější. Podobně jako podvojné účetnictví.

A zpátky k Davidu Nolenovi. Tentokrát o revoluci ve Front-endu. Je to takové klouzání po povrchu s odkazy na další zajímavé talky, které už jsem viděl nebo na nich byl osobně. Každopádně je to dobrý spouštěč přemýšlení o věcech, které považujeme za nutné zlo, jako o něčem, co není nezbytně nutné.

Co je super, že to není o nějaké konkrétní technologii, ale o přístupu a principech.

Dan North a jeho odhalení, že komplexita je všude kolem nás, je to výchozí stav, ale jednoduchost je vždycky možnou cestou. Jen je potřeba být konzistentní, naučit se hledat příčiny a nehasit jen symptomy.

Uhašení stodoly, která se vznítila od okolo tekoucí lávy určitě přináší okamžitou úlevu od akutního problému, ale pořád v první řadě bydlíme příliš blízko sopky.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.