Na obsah stránky

Nový život pro rarouš.weblog

Aleš Roubíček | | # permalink

Kdysi dávno (už to bude 15let) jsem vytvořil blogovadlo postavený nad ASP.NET a s tím jsem začal i blogovat. Původně se blog (po vzoru Mraveniště a Sovy v síti) jmenoval Liščí nora. Což moc dlouho nevydrželo a za nějakou dobu se ustálil název rarouš.weblog.

Blogovadlo fungovalo celkem dlouho, ale časem jsem ztratil přístup k serveru, na kterém běželo a postupně stránky začínaly uhnívat. Po tom, co se mi podařilo získat dumpy databáze a kompletního obsahu ze serveru, jsem vytvořil svůj první Clojure program, který vzal XML dump z MSSQL a vygeneroval z něj EDN s články. Následoval můj první Clojure web, který z toho EDN on demand generoval stránky. Výhoda byla, že jsem byl schopný zachovat původní URL – vč. fallbacků do historie. Hostoval jsme to na Heroku a pak jsem to přesunul do Docker Cloudu.

Problém ale byl s psaním nových článků. Publikování nového článku spočívalo v ruční editaci XML dumpu, kam jsem musel vložit článek v Texy formátu a zároveň i HTML verzi, kterou jsem získal na http://texy.info/try. To všechno jsem musel XML encodovat. Zkrátka s tím bylo sraní a přestalo mě to bavit. Tak jsem skoro přestal psát. Občas jsem něco vypustil přímo z Quipu, kde píšu většinu všeho.

Během loňského jara jsem začal psát nový generátor, který vzal původní dump a vygeneroval z něj soubory pro každý článek zvlášť i s jejich metadaty. Výstupem je Texy soubor s hlavičkou, ve které je EDN. Protože nesnáším YAML. A protože jsem měl 450+ článků napsaných v Texy.

V létě jsem přestal používat Facebook, zavřel LinkedIn a vracím se ke starým návykům, používat Feedly a Pocket. Vypnout informační šum a naladit se na kvalitu ručního výběru.

Fast forward do konce loňského roku, kdy jsem začal psát generátor webu. První problém byl, jak přetavit Texy do HTML? Původní myšlenka byla, že vytvořím AWS lambdu, kde poběží Texy a bude mi vracet HTML na základě mých požadavků. No, není to moc schůdná cesta, protože není úplně jednoduché dostat do lambdy PHP extenze. Druhá myšlenka byla, místo lambdy využít Fargate a mít to v kontejneru.

Vzdálená volání jsou ale drahá. Nejen na čas, ale v případě Fargate i na peníze. Takže jsem skončil u volání Texy scriptu přes shell. Navíc volat Texy pro každý článek zvlášť neslo taky slušný overhead. Nakonec jsem to vyřešil jedním batch-callem, kterej zprocesuje všechny články najednou. Rázem jsem se dostal z desítek minut na desítky sekund. Nakonec jsem musel připravit Docker image pro běh v CircleCI, který podporuje jak Clojure Tools Deps, tak PHP.

A už to lítá.

Nový backend

Základem je Pulumi program, který připraví infrastrukturu. Zatím tam je jen S3 bucket a patřičná Policy, ale až dodělají podporu Cloudflare, bude se správa CDN a DNS provádět tudy. Druhá část, jak už jsme naznačil, je Circle CI, které spustí script generátoru a v dalším kroku provede Gulpové transformace nad assety. V posledním kroku se udělá sync do S3 a je to venku.

Screenshot: Delivery pipeline

Upravený frontend

Moc věcí se nezměnilo, hlavně jsem obměnil typografii. Na další věci se dostane postupně. Co se změnilo zásadně, je struktura adres a stránek blogu. Přešel jsem na hierarchický model rok/měsíc/den/slug. Když si odmažete jednotlivé segmenty najdete tam indexy pro vybrané časové období. Taky jsme přešel z nesmyslných kategorií na štítky. Ačkoliv jsem se dříve snažil štítkovat, tak v tom moc žádný systém nebyl. Proto jsem značnou část článků prošel a přeštítkoval. Vznikly tak nové rubriky, tématicky doufám vytříbenější, které najdete dole v patičce. Ta se asi brzo taky dočká značné aktualizace. :)

Spousta věcí je spíchnutá narychlo, vím o spoustě drobných vad, ale psaní a čtení nejsou na překážku.

Oprašte své RSS čtečky, je čas se vrátit ke kořenům!

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.