Na obsah stránky

TypeScript a typový sebeklam

Aleš Roubíček | | # permalink

Tak, jak je to v historii už zvykem, světová scéna opět konverguje k řešení, které je nešťastné. Ať už je to nepochopitelný vzestup Pythonu, kvůli Data Science, na který je objektivně nevhodným jazykem, nebo TypeScript na poli web developmentu. Programátoři podléhají módním trendům více než vědě a inženýrskému přístupu.

Lidí bez patřičných znalostí Computer Science a praktických zkušeností je moře, které neustále zvedá svou hladinu. Většina podléhá efektu stáda a rozhoduje se na základě marketingových masáží výrobců špatných IDE a jazyků a drahých konzultačních služeb. V davu přetrvává přesvědčení, že silné statické typy zlepšují návrh a zaručují funkčnost. Ve skutečnosti návrh neskutečně komplikují a to co dokáží, je eliminovat chyby na úrovni překlepů. Realita je taková, že tyto jazyky a frameworky jsou navržené tak, aby generovaly práci lidem zvaným XY Developer Evangelist a Enterprise XY Consultant, kteří jsou generátory nemalých zisků těchto výrobců.

Nástroje typu TypeScript slibují statickou analýzu a typovou bezpečnost v silně dynamickém světě. Tam, kde je agilita a dynamičnost vaší konkurenční výhodou, si dobrovolně lámete ruce pomocí enterprise návrhových vzorů, zavíráte dveře jednoduchému návrhu, kvůli schopnosti odhalit pár překlepů. TypeScript vám nepomůže se správným/lepším návrhem architektury, který má 100× větší dopad na vaši produktivitu a výslednou efektivitu. Místo toho vám dodává pocit falešného bezpečí. Ano, falešného, protože TypeScript nemá vliv na runtime, kde stále existují coercions a dynamičnost, kde vám (nejen) po drátě přijde úplně něco jinýho, než říkají vaše typy. TypeScript vás dokonce nenechá přeložit naprosto korektní program, který neodpovídá jeho omezené schopnosti popsat skutečné typy.

Lidi raději věří lži než aby žili v nejistotě…

Související studijní materiál

Typové systémy v dynamických jazycích

Efektivní programování s dynamickými jazyky

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

  • Načítají se data…

Přeposláno dál

  • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno