Na obsah stránky

Jak vznikl TopMonks Insight

Aleš Roubíček | | # permalink

Je to něco přes dva roky, co jsem skončil na projektu PurposeFly a začal se věnovat projektu TopMonks. Jedním z mých úkolů bylo zdokumentovat věci co máme, za co utrácíme a případně pročistit to, co nepotřebujeme. Důležitým zdrojem informací se ukázalo účetnictví, kam pravidelně přicházejí faktury za služby, které používáme. Společně s naší datovou analytičkou Dašou, jsme začali připravovat různé reporty a na základě nich se ptát, co nám přináší hodnotu a co jsou pouze vyhozené peníze?

Po tom, co jsme pročistili infrastrukturu, se začal Filemon ptát kde trávíme čas? Kolik nás to stojí? Můžeme fungovat efektivněji? A my jsme začali hledat odpovědi v našem timesheetu. Zjistili jsme ale, že čísla často nedávají smysl. Protože v nich máme bordel. Lidi byli zvyklí, že musí timesheet vyplňovat, ale bylo to z musu. Málokdo se snažil o to, mít v datech pořádek. Málokdo si kladl otázku: “co ta čísla znamenají?” Timesheet navíc nefungoval tak, jak fungujeme my.

Původně timesheet vznikl jako kopie Repliconu, který zřejmě nevyhovoval našim potřebám. Ale výsledek taky nebyl nějak slavný. Hlavní problém byl v tom, že lidé se v tom nevyznali. Nechápali proč některé věci jsou tak, jak jsou, ale zároveň se na to neptali. Brali to jako danou věc. Pro naše analýzy jsme potřebovali data, která dávají smysl. Chtěl jsem naše workbooky z Jupyteru automatizovat, ale nemělo to význam.

A tak jsem se stal Product Ownerem hromádky neštěstí zvané Monksheets. Během měsíce jsem o jeho fungování a datovém modelu věděl víc než lidé, co ho psali nebo používali pokročilejší funkce nad rámec vykazování. Pak už jsem mohl začít implementovat změny, které nám umožní dostat timesheet tam, kde ho chceme mít.

Další dva měsíce usilovné práce (jak velice šikovného programátora Cihly, tak celé PM skvadry) vedly k tomu, že data začala dávat smysl. A já jsme se konečně mohl dostat k programování plánovaného Monksheets Reports. Nejprve jsem začal s HTML prototypy základních reportů. První ukazoval, jak si vede firma, druhý byl detail pro konkrétního člověka.

První report byl jednoduchý. Do HTML jsem natvrdo napsal aktuální data, nastyloval to dle svých představ a nasadil (po úvaze jsem změnil jméno na TopMonks Insight, protože tam měla být data z více systémů). Lidé se mohli začít koukat, jak jsme na tom. (pozn. Více se dozvíte v článku o naší otevřenosti.)

V dalším kroku bylo potřeba stránky oživit, protože ruční editace HTML není úplně to pravé ořechové. Bylo potřeba získat data. Vycházel jsme z toho, že už jsem měl v SqlPadu spoustu analytických dotazů. Rozhodl jsem se proto, že budu používat knihovnu yesql, která upřednostňuje psaní SQL v SQL. Všechny dotazy si tak můžu dopředu naprototypovat a odladit v SqlPadu a pak je jen vložit do projektu, naimportovat a směle používat. Jediná nutná změna je vložení pojmenovaných parametrů.

Tak. Teď jsem byl ve stavu, kdy jsem měl šablonu, měl jsem data, ale mezi nimi chybělo něco, co by to spojilo dohromady. Zvolil jsem knihovnu Om.next (časem jsme přešli na koncepčně podobný, ale jednodušší Qlkit), která má zajímavý koncept práce s daty – velmi podobný GraphQL. To mi umožnilo pracovat iterativně.

Pomocí refactoringu jsme postupně extrahoval data ze šablon do let bindingů. U komponent jsem pak definoval queries a bindingy extrahoval do funkcí, které na dotazy odpovídaly. Pořád stále ještě na klientu. Výhodou knihovny Om.next je, že máte stejnou mašinerii pro odbavování queries jak na klientu, tak na serveru.

Dalším krokem tedy bylo definovat transportní vrstvu pomocí fetche a transitu a z klientských parserů udělat serverové. Tzn. přesunout kód z cljs souborů do clj a na klientu podědit klíče queries z :remote. Nyní už stačilo začít nahrazovat natvrdo zapsané datové struktury výsledky dotazů z databáze. To u některých dotazů mohlo trvat déle, ale celou dobu byla v aplikaci použitelná data, která jsme případně mohl ručně upravit v přehledné datové struktuře.

Některá data stále udržuji ručně, protože je to časově méně náročná operace než jejich získávání automatizovat nebo vytvořit systém na jejich vedení. Něco udržujeme jako tabulku v Quipu, která se dá přes jeho API velmi snadno konzumovat. Něco je v resources jako edn soubor, protože se data tak často nemění a je v pohodě kvůli jejich změně dělat redeploy.

Zvolená architektura mi umožňuje poměrně efektivně přidávat nebo měnit jednotlivé featury. Nejvíce času většinou zabírá namodelovat potřebná data a najít vhodnou formu jejich vizualizace, aby dávala smysl. Integrace do Insightu už je pak otázka vytvoření šablony, jejího query a registrace SQL souboru k použití v Clojure jako funkce.

Můžete se ptát, proč jsem na to nepoužil nějaké hotové analytické/BI řešení? A na to si odpovíme někdy příště.

Našli jste v článku chybu? Máte námět na reportáž? Založte mi ticket.

Reakce v síti

Líbilo se

  • Načítají se data…

Přeposláno dál

  • Načítají se data…

Komentáře

Okomentováno